Co to jest wypalanie DPF i jak wymusić je w filtrze cząstek stałych?

W celu poprawy czystości spalin, producenci samochodów wyposażają silniki diesla w filtry DPF, nazywane także filtrami cząstek stałych. Na początku były to części awaryjne, co generowało kierowcom sporo problemów. Pomogło wypalanie DPF, które jest sposobem na utrzymanie filtra w czystości przez dłuższy czas. 

Jak działa filtr DPF?

Filtry DPF służą do usuwania cząsteczek sadzy zawartych w spalinach. Do ich wykonania wykorzystywany jest węgiel krzemowy, którego porowata struktura pozwala na zatrzymanie cząstek sadzy, a pozostałe cząsteczki przedostają się do układu wydechowego.

Wraz z upływem czasu, ilość cząsteczek sadzy gromadzonych w filtrze sprawia, że się on zapycha. W konsekwencji przepływ spalin przez układ wydechowy staje się coraz bardziej ograniczony. W procesie regeneracji DPF zwiększa się temperaturę wewnątrz filtra do ok. 500°C. W rezultacie popiół zostaje w filtrze, jednak jego objętość jest zdecydowanie mniejsza niż ilość sadzy, dlatego nie ma wpływu na przepływ spalin. 

Filtr cząstek stałych: Kiedy czyścić filtr DPF?

O konieczności wyczyszczenia czy też wypalenia DPF poinformuje Cię kontrolka na desce rozdzielczej w samochodzie. Gdyby się zdarzyło, że uszkodzeniu uległy czujniki, które mają o tym informować, należy obserwować zachowanie samochodu.

W skrajnym przypadku zapchany filtr uniemożliwi uruchomienie pojazdu. Zanim jednak do tego dojdzie, pojawią się objawy świadczące o złej kondycji DPF-u:

  • spadek dynamiki jazdy;

  • opóźniona reakcja po wciśnięciu pedału gazu;

  • tzw. falujące obroty.

Ważne jest, aby jeżdżąc autem z filtrem cząstek stałych, dbać o jego sprawność. Jeżeli chcesz go wyczyścić lub zregenerować, to po więcej praktycznych informacji warto zajrzeć na stronę AUTO MIX s.c. DPF Oleśnica: https://automixsc.pl/oferta/dpf-olesnica.

Jak wymusić wypalanie filtra cząstek stałych DPF?

Istnieją trzy sposoby, które pomogą Ci w usunięciu nadmiaru sadzy w filtrze. Jeden z nich odbywa się w trakcie jazdy, a pozostałe dwa w podczas postoju.

Wypalanie DPF podczas jazdy?

Jazda dieslem po mieście stwarza problemy związane z filtrem DPF. Temperatura spalin, potrzebna do skutecznego dopalania filtra, w tych warunkach jest zbyt niska. Dlatego kierowcy, jeżdżący głównie po mieście, powinni co jakiś czas wybierać się na dłuższą trasę np. na autostradę, gdzie można przeprowadzić wypalanie DPF. W ten sposób zapewnia się odpowiedni poziom temperatury spalin, który pozwala na uzyskanie wysokiej temperatury i wypalenie filtra.

Wypalanie DPF w trybie serwisowym

W celu oczyszczenia filtru DPF w samochodzie z silnikiem diesla, który przeważnie jeździ na krótkich dystansach, konieczne jest przeprowadzenie wymuszonego wypalania DPF. Może to zrobić tylko profesjonalista, który posługuje się specjalnym komputerem. 

Przepalanie zaczyna się od rozgrzania silnika wysokoprężnego. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury paliwo jest wtryskiwane do komory spalania w innym cyklu niż normalnie. Ropa nie jest spalana w komorze spalania, lecz zasysana do układu wydechowego. Następnie trafia do filtra DPF, gdzie dopiero następuje zapłon i rozpoczyna się proces wypalania sadzy. Dlatego ważne jest, aby proces ten odbywał się w kontrolowanych warunkach.

Wypalanie DPF na postoju

Jeśli zdecydujesz się na wypalanie filtra DPF na postoju, utrzymaj obroty silnika na poziomie 2500-3500 obr./min i pozwól na automatyczne uruchomienie procedury wypalania przez komputer. Pamiętajmy jednak, że wypalanie na postoju powinno odbywać się wyłącznie na otwartej przestrzeni. Zabrania się wykonywania tego zabiegu w zamkniętych pomieszczeniach, garażach czy parkingach podziemnych.

Wypalanie DPF to sposób na utrzymanie filtra cząstek stałych w czystości, który zapobiega jego zapychaniu. Jest to proces czyszczenia filtra, który może odbywać się w trakcie jazdy, podczas postoju lub wizyty w serwisie. Uważaj na kontrolkę, na desce rozdzielczej i obserwuj zachowanie pojazdu. Pomoże Ci to we wczesnym wykryciu i pozbyciu się problemów związanych z DPF-em.

wypalanie DPF co to.jpeg